Dags för match igen! Det mot Myresjö/Vetlanda FK som har startat årets säsong på ett bra sätt med flera bra matcher i ryggen.
Vi själva kommer från en seger hemma senast som var viktig för vår del. Att nu möta ett lag som är bättre i många delar än det vi stötte på senast innebär att vi måste vara ännu nogare i våra delar offensivt och defensivt för att inte bli straffade.
Jag hoppas vi får se ett Boren som är där i matchen mentalt förberedda och även har modet att spela vårt spel. Att inte bli för ivriga när vi får möjligheten att skapa målchanser. Det kommer bli en rolig match där vi vet att vi måste vara bra för att få med oss poäng hem till Motala.
Under rehab träning är det bara Adnan Zekic. Det ser bra ut och han gjorde sin första träning i veckan och han följer planen bra. Förhoppningsvis ser vi han i matchspel inom kort.
Matchstart 16.00 på Vitalavallen!