SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Borens Idrottsklubb
Något för Alla - Hela Livet
Herrar Div 3 & Utv 1

Välkommen till Borens IK:s herrlag

Säsongen 2024 kommer A-laget spela i Division 3 Nordöstra Götaland. 

Välkommen Alfred till Borens IK
2024-11-22 11:52
Alfred Högberg ansluter till herrtruppen inför säsongen 2025.

Herrlaget förstärker ytterligare sin trupp inför säsongen 2025. Denna gång med Alfred Högberg,22. Han ansluter från IFK Motala. 

Pierre "Brassen" Walfridsson säger så här om Alfred;

 

-I Alfred får vi in en yngre spelare som vi kan utveckla i vår miljö och som stämmer in bra i profilen på spelare som vi nu tittar efter. Alfred har bra avslut och fin teknik samt att han jobbar hårt för laget. Av det jag sett så finns det en bra speluppfattning och han uppfattar och rör sig mot fria ytor.

 

Alfred själv kommenterar övergången;

 

-Jag valde Borens IK för det känns som en bra plats att utvecklas som spelare och person, sen är det en bra grupp spelare och ledarstaben som känns engagerade.

 

Vi hälsar Alfred varmt välkommen till Borens IK och vi ser framemot att se honom på planen under säsongen 2025!

Välkommen Elias till Borens IK
2024-11-09 12:20
Elias Skillingsås ansluter till herrtrupp inför säsongen 2025.

Herrlaget förstärker truppen inför säsongen 2025 med Elias Skillingsås. Den 19årige mittfältaren kommer senast från spel i Borensbergs IF.

Tränare Pierre Brassen Walfridsson säger så här om nyförvärvet: 
- Jag har följt Elias under en tid och bjöd in han efter sommaren till att träna med oss en gång i veckan under hösten. Under den tiden har jag sett han utvecklas och bekräfta det jag redan sett.

En ung spelare som jobbar hårt från straffområde till straffområde. Det är också en spelare med en bra funktionell teknik och blick för spelet. Att han är hos oss i vår vardag gör att han nu kan ta nästa steg och jobba vidare med det som kommer att krävasför att spela en central position på planen i Borens IK. 

Elias berättar själv om övergången till Borens IK:

-Jag valde spel i Borens IK för att klubben erbjuder en bra miljö för utveckling, både på och utanför planen. Och jag känner att Boren är ett ställe där jag kommer att växa som spelare. Tränarna och spelarna i laget är väldigt engagerade, och det var något jag direkt kände när jag kom dit. 

Dessutom tycker jag att division 3 är en perfekt plats för att utmana mig själv och fortsätta utvecklas.



Vi ser framemot att se Elias på planen under säsongen 2025 och vi hälsar honom varmt välkommen till Borens IK!

Brassen har ordet!
2024-06-07 21:39

Sista bortamatchen innan serien vänder. 

Vi möter  IF Haga som leder serien. Vi kommer möta ett bra lag på lördag. Det är ett lag som är bra på att spela ur press och att skapa målchanser. Vi måste se upp med dom delarna när vi själva pressar. När vi gör saker på planen måste vi göra det tillsammans. 

Vi visar att vi är bra när vi har spelare i rätt ytor och vi visar också att vi är bra på att variera vårt spel. Att vi är lojala kommer vara en av nycklarna den här matchen. Klart att vi kommer vilja visa vår bästa sida när vi åker till Jönköping på lördag och vi vet att det kommer att behövas. 

Renato Rako är tyvärr avstängd men vi har bra spelare som startar på den positionen. 

Brassen har ordet!
2024-05-29 12:45

Fredagsmatch mot Grebo!

 

Vi kommer senast från en match där vi visar en bra insats vad gäller det kollektiva försvarsspelet. Vi behöver förbättra vinsten vad gäller dueller i matcherna. Det är något som vi pratar om dagligen och nu är det upp till spelarna att visa att det ska utföras över tid. 

 

Nu när vi möter Grebo måste vi vara bra i allt vi gör. Speciellt sista delen av planen där dom är ganska kompakta och jobbar hårt. För vår del gäller det att se först och främst till vårt spel och vad vi ska göra. Tålamod när vi behöver och att löpa mera i djupled för att verkligen dra isär motståndarna. 

Jag hoppas vi får se ett Boren som kommer ut starka och modiga och där spelarna vill påverka matchbilden med att ge 100%.

 

 

Välkommen till idrottsparken i Motala för att stötta oss. 

 

Matchstart kl 19.00!

Brassen har ordet!
2024-05-23 14:58

Derby!

 

Dags för att möta Hemgårdarnas BK borta på Bilbörsen Arena. Efter att vi spelat dom fyra senaste matcherna på naturgräs är det dags för att återigen spela på konstgräs. Vi har gjort det spelmässigt helt ok men också släppt in sena mål i dom tre senaste matcherna och det kring min 90. Vi vet att vi behöver jobba med att vara noga och det måste vi vara så länge matchen pågår. Det är en del av alla delar i att vinna matcher över tid. Oavsett om det är fasta situationer eller i öppet spel. 

 

Senast vi mötte Hemgårdarna var i träningsmatchen nu tidigt av året. De är som oss ett lag som ofta spelar med tre eller fem i backlinjen. Men ändå skiljer det en del mellan oss både vad gäller spelartyper och anfallsspel. Hemgårdarna har spelartyper som verkligen sticker ut individuellt och är bra på 1v1 situationer. Där blir det upp till oss att vinna matchen i matchen om vi speglar varandra rent taktiskt. Samt att vara noga i vårt försvarsspel. 

 

Det är en motståndare som är bättre än vad tabellen visar just nu. Vi vet att vi måste prestera så nära vårt bästa jag i den här matchen för att få med oss poäng. En serie som för övrigt är väldigt jämn så allt kan ske och allt är möjligt. Jag vet också att vi är väldigt bra när vi når våra höjder off och def. Killarna kämpar hårt och är värda en seger igen men som vanligt måste vi först och främst förtjäna det genom hårt jobb. 

 

Vi kommer att som senast rotera lite utifrån tillgängligheten i truppen och vilka spelare vi tycker passar bäst just mot det här motståndet. Karle fick som en av våra två målvakter möjlighet att stå mot Nässjö hemma och gjorde det bra. 

 

Glöm inte att komma ner på Klassfotbollen på lördag där även våra spelare från A-Truppen hjälper till. 

 

 

Matchstart kl 19.00!

Kommande matcher
Spelade matcher
Kommande aktiviteter
Nyheter från föreningen
Hem, 10/11 08:14 
Hem, 12/06 11:38 
Hem, 29/05 12:01 
Hem, 16/04 14:13 
 
Våra sponsorer
Våra samarbetspartners