Kommunen öppnar utomhusanläggningarna igen från och med 25 januari. Vi kan äntligen komma igång med lite träningsverksamhet ihop men viktigt är att följa råden för att minimera risken för smitta.
Vissa av råden gäller specifikt för idrottsrörelsen och innebär att personer födda 2004 eller tidigare kan träna på ett sätt som minimerar risken för smitta om de:
- håller avstånd till varandra,
- inte delar utrustning med varandra,
- när det är möjligt genomför aktiviteten utomhus,
- undviker gemensamma omklädningsrum,
- reser till och från aktiviteten individuellt,
- utför aktiviteten i mindre grupper.
Personer som är födda 2004 eller tidigare bör förutom ovanstående även avstå från att delta i läger, matcher, cuper och tävlingar. Föreningar bör avstå från att ordna eller delta i sådan tävlingsverksamhet.
Mindre grupper bör förstås utifrån regeringens budskap om att begränsningen av allmänna sammankomster och offentliga tillställningar till åtta personer är normerande även för andra grupper. Föreningar bör se åtta personer som en riktlinje för grupper av personer födda 2004 eller tidigare.
Barn födda 2005 och senare kommer fortsatt få träna och även delta i enstaka matcher eller tävlingar.
//borensik.se